Drewniana Architektura

Ortel Królewski

Południowego Podlasia

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Królewskim

 

  Niewątpliwie najpiękniejsza drewniana świątynia na Południowym Podlasiu, oddalona od Białej Podlaskiej zaledwie o 15 km. Pierwotnie świątynię wybudowano jako cerkiew unicką św. Dawida i Romana w 1706r. przez cieślę Nazara staraniem Teodora Bieleckiego. Nad drzwiami świątyni do dziś zachował się napis „za staraniem prezbitera tej cerkwi Teodora Bieleckiego, przez cieślę Nazara”.

 

  Obiekt jest przykładem cerkwi unickich „typu bialskiego”.Trójdzielną budowlę wzniesiono techniką zrębową z bali modrzewiowych związanych ze sobą w jaskółczy ogon, oszalowany. Dach i zadaszenia pokrywa gont, natomiast blachą nakryto jedynie hełmy cebulastych wieżyczek. Posiada strome dachy, czterospadowe, kryte gontem z okapami z lambrekinem. Od zachodu znajduje się „babiniec’ z trójpoziomowym dachem, nad którym znajduje się czworoboczna wieża konstrukcji zrębowo-słupowej. Wnętrze kościoła jest kryte deskowym stropem. Prezbiterium otwarte arkadą o łuku koszowym. Chór muzyczny umiejscowiony  na dwóch czworobocznych słupach o sfrazowanych narożach, z tralkową balustradą wycinaną z desek, z lambrekinem u dołu.

 

  Ołtarze o formach barkowych i rokokowych. Wyróżnikiem tego zabytku jest charakterystyczna bryła, składająca się z prostopadłościennej nawy. W świątyni znajduje się barokowy ołtarz główny z przełomu XVIII i XIX w. oraz ołtarze boczne w stylu rokoko z XVIII w. Na szczególną uwagę zasługują starocerkiewne malowidła na łuku tęczowym w prezbiterium z 1720r. W l. 1875-1919 cerkiew funkcjonowała jako prawosławna. W 1919r. została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki, natomiast w 1922r. erygowano parafię przez księdza biskupa Henryka Przeździeckiego, pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej.

 

Na tyłach kościoła znajduje się cmentarz, gdzie zachował się ciekawy nagrobek unickiego proboszcza Ortela, zmarłego w pierwszej połowie XIX wieku.

 

Wyróżnienia

 

2009r.- „Perła w Koronie” województwa lubelskiego 2009” wg portalu NaszeMiasto.pl

2011r.- „Laur Konserwatorski” za remont i konserwację kościoła w konkursie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

 

Warto zobaczyć w okolicy

 

Ortel Książęcy - Kościół Narodzenia NMP, dawna cerkiew prawosławna, obecna zbudowana w 1882r.

Połoski – cerkiew prawosławna, obecnie kościół pw. Św. Trójcy wniesiony w 1891r.

Kościeniewicze – cerkiew unicka, obecnie kościół pw. NMP Królowej Polski

Piszczac – drewniana kaplica na cmentarzu

Studzianka – mizar tatarski

 

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

KONTAKT

 

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Królewskim

21-530 Piszczac

Ortel Królewski Drugi 6

gmina Piszczac

 

kontakt

telefon: 83 341 10 41

adres e-mail: ortel.krolewski@wp

http://www.parafia-ortel-krolewski.pl/

 

 

GODZINY MSZY

 

w ciągu roku

 

w niedzielę: 8.00; 9.30; 11.00

w dni powszednie: 8.00 lub 17.00

 

w wakacje

 

w niedzielę: 9.00; 11.00

 w dni powszednie: 8.00 lub 18.00

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej