Drewniana Architektura

Kostomłoty

Południowego Podlasia

Cerkiew pw. św. Nikity w Kostomłotach

 

  Kostomłoty to niewielka wieś znajdująca się w odległości 3 km. od szlaku Green Velo przebiegającej wzdłuż rzeki Bug. To obowiązkowy przystanek na tej drodze. Przetrwała tu jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.

 

  Kostomłocką cerkiew św. Nikity wybudowano w 1631 roku. Patronuje jej męczennik – Nicetas, który oddał życie za Chrystusa w 370r. To niewielka budowla, z przedsionkiem nad którym wznosi się niewysoka wieża z cebulastym hełmem. Wewnątrz ozdobiona jest piękną polichromią, licznymi ludowymi dekoracjami oraz ikonami. Ściany oraz sufit upiększają malowidła o motywach roślinnych i geometrycznych. Dwurzędowy dziewięcioosiowy w dolnej i siedmnioosiowy w górnej kondygnacji ikonostas elektyczny zwieńczony ikoną Zaśnięcia Matki Boskiej o elementach neoruskich i neoklasycystycznych zawiera wyjątkowe XIX w. ikony. Najcenniejsza znajduje się po prawej stronie przed ikonostasem i przedstawia sceny z życia patrona cerkwi św. Nikity, Matki Boskiej Ilińskiej i Chrystusa Pankratora na złotym tle. Oprócz tego zobaczymy tu także wschodnią darochranitielnicę, elektyczną monstrancję, korony ślubne, haftowany jedwabiem na aksamicie całun – płaszczenicę Chrystusa Zmartwychwstałego, krzyże i księgi liturgiczne.

 

  Cerkiew od 1998r. stanowi Sanktuarium Unitów Podlaskich, w jej wnętrzu oprócz ikony Błogosławionych Męczenników Podlaskich zostały złożone ich relikwie.

 

  W sąsiedztwie cerkwi wznosi się zabytkowa plebania, niewielka współczesna kapliczka,  oraz kiosk z dewocjonaliami.

Parafia Kostomłoty jest miejscem odwiedzanym przez turystów i pielgrzymów, sławnym ośrodkiem rekolekcyjnym z niewielką bazą noclegową.

 

Warto zobaczyć w okolicy

 

Kostomłoty - drewniana cerkiew prawosławna św. Serafima z Sarowa

Dobratycze - cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Zastawek - mizar tatarski

Kobylany – Prochownia Twierdzy Brzeskiej, Fort Twierdzy Brzeskiej

Lebiedziew – jeden z fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Brzeskiej

Terespol – drewniana kaplica na cmentarzu

 

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

KONTAKT

 

Parafia Katolicka Obrządku Bizantyjsko

– Słowiańskiego pw. św. Nikity

21-509 Kodeń

Kostomłoty 15

gmina Kodeń

 

telefon: 83 3755227,

telefon kom.: 512341502

adres e-mail: parafiaunickakostomloty@wp.pl

www.kostomloty.com

GODZINY MSZY

 

w niedzielę: 11.00

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej